Typy switchov
Cisco ponúka široké portfólio switchov, prevažne sa však zameriava na stredné a veľké firmy. Switche sa volajú Catalyst a existuje niekoľko základných radov. Hlavné rozdelenie je podľa vrstvy, na ktoré pracujú – primárne 2. vrstva OSI (napríklad C2960) a 3. vrstva OSI (napríklad C3750), a či sú modulárne (C4500 a C6500).
Označenie switcha vypovedá o rade jeho vlastností. Značenie môže vyzerať napríklad C3750G-24PS. Niektoré vlastnosti sú špecifické podľa daného modelu, ale rad je všeobecných. Názov sa skladá z hlavných parametrov, pomlčka, doplňujúce parametre.
- C pre Catalyst
- 3750 číslo modelovej rady
- G určuje, že sa jedná o Gigabitové porty
- 24 značí počet portov (bez uplinkov)
- za počtom portu je niekoľko možností
- PS – napájané porty (Power over Ethernet)
- TT – uplinky sú metalické porty RJ45
- TC – uplinky sú SFP moduly
- FS – všetky porty sú optické
- S – všetky porty sú SFP
Existujú aj ďalšie možnosti, väčšinou špecifické pre určitý model. Rovnako podľa koncového označenia a modelu záleží, koľko a akých je uplinkových portov.
Stiahnutie IOSu
Stiahnutie IOSu je možné na stránkach Cisco v Download centre . Pre prístup je však potrebné účet s dostatočným oprávnením. Bežné prepínače sú v kategórii Switches Software – LAN Switches . Pod každým radom je zoznam jednotlivých modelov, ale IOS je väčšinou pre celý rad rovnaký.
Pre určitý switch a určitú verziu IOSu existuje väčšinou niekoľko variantov softvéru pre stiahnutie.
Typy IOSu
Operačný systém IOS je uložený v image súbore s príponou bin . Stiahnuť je možné aj verziu s webovým rozhraním, ktorá má príponu tar a v tomto archíve je bin súbor plus adresár html . Verzia s webovým rozhraním je značená WITH WEB BASED DEV MGR .
Potom môžeme voliť verzii s šifrovaním alebo bez – W / O CRYPTO (neobsahuje SSL, SSH a SNMPv3).
Posledný je určenie, aké funkcie sú zahrnuté v IOSu. Určitý fyzický switch môže získať vyššiu funkcionalitu iba zakúpením vyššie verzie IOSu. Predtým sa delili iba na Standard Image a Advanced Image , teraz existuje celý rad verzií. Určité verzie však existujú len pre určité switche.
Pre Layer 2 switcha je k dispozícii iba LAN BASE verzia IOSu, teda so základnými sieťovými službami. Pre Layer 3 switche máme IP BASE – základ, IP SERVICES , ADVANCED IP SERVICES . Ďalej existuje ešte niekoľko špeciálnych verzií. Vyššia verzia vždy obsahuje všetko čo je v nižšej.
- Layer 2 Base – L2, 802.1x, 802.3ad, 802.1s, 802.w, EtherChannel, 802.1D, Port Security, Smart Ports, SSH, tec.
- LAN Base – ACL, QoS, Enhanced 802.1x, AutoQoS, AutoSecure, etc.
- IP Base – L3, RIP, HSRP / VRRP, StackWise, GRE EIGRP STUB, WCCP, etc.
- IP Services – EIGRP, OSPF, BGP, GLBP, QoS, High Availability, NAT, nBAR, VRF-lite, Multicast, etc.
- Advanced IP Services – IS-IS, MPLS, L2 / L3, VPNs, IPv6, Mobile Support, IP šľache, etc.
Záloha IOSu zo switcha
Pre kopírovanie dát z / na switch slúži štandardne TFTP server . Môžeme použiť napríklad TFTPD32 , ktorý spustíme na počítači, z ktorého spravujeme switch.
Pripojíme sa ku switchu a nasledujúcim spôsobom skopírujeme aktuálny IOS.
SWITCH # show version // vypíšeme informácie o verzii
SWITCH # show flash // vypíšeme obsah
SWITCH # cd C3750-IPBAS-mz.122-25.SEB4 // občas musíme do podadresára
SWITCH # copy flash tftp // začneme kopírovať
Source filename [ ]? C3750-IPBAS-mz.122-25.SEB4.bin // meno prenášaného súboru
Address or name of remote host []? 192.168.190.12 // adresa TFTP servera
Destination filename [C3750-IPBAS-mz.122-25.SEB4.bin]? // ak nechceme meniť cieľové meno ENTER
Záloha konfigurácie
Zálohu konfigurácia môžeme vykonať rovnakým spôsobom ako zálohu IOSu, iba zmeníme meno kopírovaného súboru. Môžeme kopírovať priamo running-config , startup-config alebo súbor , kde je uložená startup-config.
SWITCH # copy running-config tftp
Pohodlnejší spôsob zálohy konfigurácie nám prináša program Cisco Network Assistant . V menu zvolíme Maintenance – Configuration Archive .
Startup konfigurácia je uložená v súbore flash: config.text
Informácie o VLAN je uložená v súbore flash: vlan.dat
Upgrade IOSu
Pre vykonanie upgradu IOSu treba nakopírovať nový obraz a všetky potrebné súbory do Flash pamäte switche a vykonať jeho reštart. Teoreticky môžeme mať na switchi uložených viac verzií IOSu, ak máme dostatok miesta. Ak je na switchi nedostatok miesta, musíme najprv zmazať starý image (bežiaci systém je v RAM).
SWITCH # del C3750-IPBAS-mz.122-25.SEB4 // zmazanie súboru
Jednoduchšie cesta je použiť Cisco Network Assistant . V menu zvolíme Maintenance – Software Upgrade a program vykoná všetko automaticky. Overí súbor, rozbalenie tar archív, skopíruje všetky potrebné súbory a vykoná reštart switche.
Druhou možnosťou je vykonať všetko ručne. Kopírovanie súborov vykonáme obdobne ako u zálohy IOSu. Následne vyvoláme reštart switche.
SWITCH # reload // reštart switche