Menu Zavrieť

2.6. Aplikačné protokoly POP3 a IMAP

POP3: Post Office Protocol – Version 3RFC 1939
IMAP: Internet Mail Access ProtocolRFC 1730

Oba protokoly slúžia na to, aby si používateľ kontroloval a sťahoval došlú poštu zo svojej mailovej schránky na svojom mailovom serveri. Pri komunikácii cez niektorý z týchto protokolov mailový klient (Outlook, Elm, Pine, Mozilla Thunderbird, Evolution a pod.) periodicky kontaktuje mailový server, autorizuje sa používateľským menom a heslom a zisťuje aktuálny obsah mailovej schránky používateľa.

Protokol POP3 umožňuje pozretie zoznamu mailov v schránke, stiahnutie mailov a zmazanie stiahnutých mailov v schránke na serveri.

Protokol IMAP je zložitejší. Poskytuje viac príkazov ako POP3. Je určený na to, aby uchovával maily v schránke servera. Umožňuje okrem iného aj organizáciu mailov do priečinkov a presúvanie mailov medzi nimi. Výhoda tohto prístupu je tá, že používateľ má všetky maily k dispozícii aj na iných počítačoch v rámci Internetu.

Popri protokoloch POP3 a IMAP používatelia radi využívajú na čítanie a organizáciu mailov webové rozhranie priamo na mailovom serveri (Gmail, Yahoo, Hotmail, Post.sk, Zoznam.sk, Azet.sk a pod.).